SzOKujące tutoriale- Nie ma nudy! #1 Słoik.


   Dziś zapraszam Was na pierwszy odcinek z cyklu: SzOKujące tutoriale Nie ma nudy! który przygotowuję tutaj dla Was wraz z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury.
Będą to proste, ale ciekawe kursy, które pewnie wielu z Was przydadzą się w okresie izolacji od świata zewnętrznego spowodowanego pandemią COVID-19. Chcemy zaproponować przede wszystkim kreatywne zadania plastyczne dla dzieci od 6 roku życia wzwyż (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by je wypróbować z nieco młodszymi). 





Ich głównym zadaniem jest:

- rozwijanie kreatywności poprzez pozostawianie otwartej interpretacji tematu,
- poszerzenie wiedzy technicznej rękodzielniczej,
- ćwiczenia manualne dzięki zróżnicowanym technikom,
- ciekawe spędzenie czasu,
- zacieśnianie więzi rodzinnych i współpraca,
- wspaniały reuse: ponowne wykorzystanie wielu "śmieci" w domu- opakowań, starych gazet, resztek pasmanterii itd...
- relaks, odprężenie, świetna zabawa, także dla osób, które uważają się za "plastyczne beztalencia" i tu zapewniamy, że wielu z Was- dorosłych może teraz odkryć w sobie, po latach błędnego poczucia, że tego nie potraficie robić, ogromną radość tworzenia i zadowolenie z efektów swej pracy!

   Ze swej strony dodam jeszcze, że pomysły opracowuję sama w oparciu o własne doświadczenia warsztatowe, a w obecnej sytuacji dodatkowo testując na dzieciach w wieku 6 i 11 lat ;)

   Zatem... jesteście gotowi? Zaczynamy! :)



#1 Słoik
   Dziś przedmiot, jaki wszyscy w domu mamy- słoik z zakrętką i garść banalnie prostych pomysłów na ich wykorzystanie:



   Zaczniemy od nakrętek. Potrzebne będą:

-nakrętki (przygotujcie sobie kilka, bo w trakcie pracy nad pierwszą pojawią się Wam pomysły na kilka następnych!)
- plastelina, glina samoutwardzalna, modelina itp masy, które są plastyczne i trwale przykleją się do wewnątrz  nakrętki
- ewentualnie wykałaczki
- paluchy małe i duże...

   
   Waszym zadaniem jest wymyślić sobie łatwy i efektowny temat, który będzie obrazkiem w okrągłej ramie nakrętki, czyli w jej wnętrzu. Wyklejamy tam co tylko dusza zapragnie, u nas jak widzicie są to inicjały, pszczółki, zajączki, góry, egzotyczne wyspy...



   My dodatkowo nakleiliśmy wszystkie na tekturowy obraz, tworząc z nich kompozycję w narysowanej ramce. Próbujcie zrobić co Wam przyjdzie do głowy albo zainspirujcie się naszymi pracami.



   Jedną z nakrętek wypełniłam gliną samoutwardzalną i poutykałam w niej różne suche roślinki. Boki nakrętki okleiłam papierową taśmą typu washi tape.

Powstała w ten sposób naturalna kompozycja, która pasuje do pierwszej wersji naszego kolejnego zadania...


___________________________________________

A teraz sam słoik. 
Tutaj praca już w większym skupieniu i oparta na konkretnej technice bardzo zbliżonej do decoupage.




Potrzebne będą:
- czysty, odtłuszczony, niewielki słoik,
- klej magic,
- serwetka papierowa (może być z kolorowym nadrukiem)
- szeroki płaski pędzel i słoiczek z wodą
- w zależności od wybranej opcji: koronka i naturalny sznurek, lub farbka akwarelowa i sznurek/wstążka  pod kolor.

Zanim przystąpicie do pracy zapoznajcie się z tutorialem, aby mieć pewność, że wszystko jest dla nas czytelne.

Pierwszy krok to rozdzielenie serwetki, która najczęściej składa się z trzech warstw (do pracy potrzebujemy jedną lub dwie w zależności od wielkości słoika), jeśli Wasza serwetka ma kolorowy nadruk, to wykorzystajcie  warstwy w kolorze białym.




Serwetkę zgniatamy i delikatnie prostujemy, ale nie do końca.



Cały słoik dokładnie i szybko pokrywamy warstwą kleju Magic. Szeroki płaski pędzel, który nam do tego posłuży odłóżmy od razu po rozsmarowaniu kleju do innego słoika z wodą.




 Szybko przyłóżmy serwetkę do słoika, starając się objąć go całego i jednocześnie trochę zakładając zagniecenia, nie rozprostowujmy serwetki  do końca! Dociskamy dłońmi, aby jak najlepiej przykleić, a następnie mokrym od wody pędzelkiem dociskamy, smarując wodą na wierzchu serwetkę, robimy to ostrożnie, żeby jej nie podrzeć, ale jednocześnie na tyle skutecznie aby całkowicie na całej powierzchni słoika dokładnie przylegała, tam gdzie papieru jest więcej możemy dać odrobine więcej wody. Wodą smarujemy w zasadzie całą powierzchnię. Przesiąknie przez serwetkę i umożliwi lepsze "stopienie się" papieru ze szkłem.




 Nadmiar serwetki przy otworze słoika możemy zawinąć lub oderwać delikatnie. Suszymy ostrożnie suszarką lub pozostawiamy  do wyschnięcia do następnego dnia.



I mamy pierwszą wersję naszego słoika gotową :)
Po dodaniu koronki bawełnianej i sznureczka stała się uroczym pojemnikiem np. na długopisy, albo lampionem. Jeśli mamy w domu lakier bezbarwny, możemy nim zabezpieczyć powierzchnię, ale pamiętajmy, że w domu, przy dzieciach możemy użyć jedynie wodorozcieńczalnego, który jest nietoksyczny!



A jeśli macie ochotę dodać mu nieco koloru, to wystarczy, że farbami akwarelowymi tworzycie barwne plamy. Ja użyłam wersji akwarelki w płynie- to mocno napigmentowany tusz wodny, który daje znacznie bardziej wyrazisty efekt niż tradycyjna akwarelka. Nakładamy kolor od góry, możemy w dwóch odcieniach, używamy wody by rozmywać i ułatwić rozlewanie się koloru na powierzchni. Nie rozmoczmy tylko naszej serwetki! Jeśli użyjecie szkolnych farbek akwarelek, to efekt będzie po prostu bardziej pastelowy.




    Mam nadzieję, że czas spędzony z naszym tutorialem pozwoli na oderwanie się od tej niewesołej sytuacji w jakiej się wszyscy znajdujemy i rozwinie Wasz kreatywny potencjał :)

   Koniecznie dajcie znać jakie jest Wasze zdanie, wszystkie opinie będą dla nas cenna wskazówką. A tymczasem przygotowane już kolejne odcinki ukażą się już w najbliższą środę i piątek.

  Zapraszam serdecznie w  imieniu swoim i Szamotulskiego Ośrodka Kultury! Zdradzę tylko, że na środę przydadzą się nam papiery gazetowe...




Komentarze